Japonské voblery Quantum specialist Yuwaku


Japonské voblery YUWAKU od QUANTUM specialist

Quantum je značka, ktorá sa môže pochváliť viac ako 150ročnou tradíciou. Ako tester firmy SPORTS pre plívlač som spolu s prútmi a navijakmi dostal na starosť aj pvú sériu japonských voblerov Yuwaku, konkrétne nové modelové rady Janky, Jiffy a Hot Toddy, ktoré sú určené hlavne pre lov pstruhov ale vhodné sú aj na lov ostriežov, zubáčov, šťúk či boleňov. Japonská precíznosť sa prejavila nie len v prevedení vydareného tvaru telíčka (vyrobeného zo špeciálneho vysokoodolného priesvitného umelohmotného materiálu), ale aj v osadení reálnych napodobnenín očí, pevných krúžkov a kvalitných ostrých háčikov a v neposlednom rade veľmi vydarených holografických odtieňoch. Uvedené modely voblerov sa vynímajú vynikajúcou akciou a svojským vybračným pohybom. Týmito svojimi vydarenými vlastnosťami sa voblery zaradili medzi najúčinnejšie voblery svojho druhu. Aj vďaka nim sa Quantum radí medzi popredné miesta v nových prívlačových trendoch s puncom najvyššej kvality výrobkov pre športový rybolov. Ako tester pre SR si dovolím ako prvý doporučiť tie konkrétne voblery, ktoré sa mi doteraz najviac osvedčili.

Japonské voblery YUWAKU: Janky (jank = väzenie - basa, previnilí vojaci): 5 cm, 5g
Je to plávajúci vobler charakteristický atypickým tvarom telíčka s oblým chrbátikom a rovným bruškom. Opatrený je širokou lopatkou s vrhcným úchytom, ktorý je osadený v jeho telese. To všetko dohromady umožňuje pri správnej technike lovu dosiahnúť v skutku dráždivý kmit a provokujúci a tak trochu chaotický

 ale veľmi účinný pohyb do boku. Hodí sa pre lov v v trochu hlbších a kľudnejších partiách stredne veľkých tokov ako aj pre lov na VN. Jeho ideálnou pracovnou hĺbkou je 1 - 2,5 m m, ale vďaka uvedenému agresívnemu pohybu do boku a vybráciám upúta pozornosť pstruhov aj z väčších vzdialeností a hĺbok. Technika lovu (ktorú spolu s ostatnými podrobnejšie popíšem v časti technika lovu) je podobná ako napr. u modelu Salmo BR5SDR a vyžaduje si skôr pomalší a prerušovaný ťah striedaný s rýchlejším a s využitím nie len kmitu ale aj vertikálneho pohybu pri stúpaní a klesaní nástrahy (so zmenou polohy prútu z hora nadol a naopak).
Dodáva sa v 6 základných farbách tak ako je to aj u Jiffy:
Ayu Shiner („lesklý.....“ - tmavý chrbátik a zelenkavé telíčko)
Holo Carassius („.......karas“ - tmavý chrbátik, modrá hlava, boky zelenkavé pokryté s tmavými bodkami a 3 tmavými pruhmi, bruško do bledožltej, „krvavé oko“)
Stealth Perch (....ostriež - tmavý chrbátik sprechodom do hnedej, slabokrémové bruško, bledé boky)
Baby bass (malý bass - tmavý chrbátik, slabozelené záhlavie a chvostová časť, s pechodom do matnebieleho bruška, telíčko opatrené s mmnožstvom malých čiernych botiek)
Blood Diamond („krvavý diamant“ - ciklámenová s tmavým chrbátikom a drobnými čiernymi bodkami)
Aspius Hunter („....lovec“ - modrý chrbátik s prechodom do matnebieleho bruška).
Do dobrých sveteľných podmienok sa mi najviac osvedčili modely v týchto odtieňoch:
Aspius Hunter - pod číselným označením f. SPORTS 44 3324006
Stealth Perch - č.ozn. 44 3324003
Baby Bass - č. ozn. 44 3324004
Pre vydráždenie pstruhov za horších sveteľných odtieň:
Blood Diamond - č. ozn. 44 3324005
Japonské voblery YUWAKU - Jiffy (okamih): 5 cm, 4 g
Tento štíhly plávajúci vobler so znázornením zatiahnutej chrbtovej plutvy a váraznámi „3 d“ očami má síce menší kmit ale perfektnú akciu s nesmiernou frekvenciou. Opatrený je menšou masívnou lopatkou s vrchným príchytným očkom s krúžkom, ktoré je rovanko ako u Janky osadené v jeho telese, ale o niečo bližšie k

hlavovej časti. Jeho ideálnou pracovnou hĺbkou je rozpätie od 0,5 do 1,5 m. Nakoľko má menší kmit, vyžaduje si trochu rýchlejší chod s prerušovaným potiahnutím a trhnutím pomocou špičky prúta. To výrazne vylepšuje jeho účinnosť. Hodí sa pre lov na tokoch ako aj VN s plytšou vodou.
Čo sa týka farebných odtieňov, osvedčili sa mi najviac tie isté ako u Janky. Číselné označenie
Jiffy je 44 3323001 - 006

Japonské voblery YUWAKU - Snuggler („chytajúci“): 7 cm, 9 g
Je to univerzálny vznášajúci vobler, vhodný na lov prakticky všetkých dravcov vrátane pstruhov. Má nezameniteľný tvar tela s charakterisickým miernym bruškom, mierne zaobleným chrbátikom a pretiahnutou a zaoblenou zadnou časťou. Vďaka veľkej
hlbokopotápavej lopatke so značne posunutým príchytným očkom zaručuje dosiahnutie ešte väčších hĺbok ako Janky (do 5 m) a perfektného silného kmitu, ktorý dá zabrať špičke prútu, ale ktorý hlavne dokáže vydráždiť dravce k útoku hlavne v období, keď sú k iným nástrahám apatické. Hodí sa hlavne pre lov na VN s hlbšou vodou a priehlbinách veľkých tokov. Čo sa týka farebných odtieňov, tie sú tie isté ako u Janky a doporučujem prednostne použiť tie isté odtiene. Číselné označenie tohto modelu je 44 3325001 - 006.
Japonské voblery YUWAKU - Hot Toddy („horúci punč“): 4 cm, 3 g
Tento malý šíhly špeciál patrí medzi najmenšie vobleríky svojho druhu. Podľa prekladu anglického názvu tohto druhu voblerov jerkbait je jednoznačné, že ide o nástrahu, ktorú treba viesť s trhavým pohybom (krátke a rýchle myknutia špičky prútu do strán ale pri vertikálnej zmene polohy prútu) a podľa mojich skúseností

a praxe so striedaním plynulého a prerušovaného ťahu. Po nahodení a počas malých prestávok v navíjaní pomaly klesá ku dnu, ale rýchlym potiahnutím so zdvyhnutou špičkou prútu ho rovnako rýchlo dostaneme do vrchnej polohy. Realizácia takejto techniky lovu je logická nie len preto, že vobler nemá lopatku, ale aj preto, že chceme imitovať rybí poter, ktorý je v daných obdobiach hlavne na začiatku sezóny neraz neprekonateľnou maškrtou pstruhov. No a ten má svojský trhavý až chaotický pohyb, či už pláva proti prúdu alebo uniká pred predátormi do bezpečia. Aj pri tomto modely jeho atraktívnosť zvýrazňujú dokonalé napodobneniny očí. Napriek tomu, že je tento voblerík potápavý, je samozrejmé, že je určený pre povrchový lov pstruhov na menších a stredneveľkých tokoch s plytkou vodou. Výborne sa však osvedčil aj pri love z člna ako aj v príbrežných plytčinách VN hlavne okolo vodného porastu, kam chodlili pstruhy loviť drobizg. Lov s týmto vobleríkom si vyžaduje použitie čo možno najjemnejšej UL výbavy - jiggové prúty v dĺžkach do 2,4 m (2,6) a akciou max. do 7 (14) g., vlasce s priemerom do 0,10 - 0,14 mm a použite čo možno najmenších karabiniek s obratlíkmi. Napriek tomu, že je ľahučký, výborne letí a dohodím ho až do prekvapujúco veľkých vzdialeností. Je to ale aj vďaka použitiu jemného UL náčinia.
Dodáva sa v 6 základných farbách:
Little Taimen - č. ozn. 44 3326001 (malý tajmen - modrý chrbátik, boky s kombináciou hnedej, žltej, bledosivej)
Ayu Pointed - 002 (....ayu ostrý“ - tmavý chrbátik s malými pruhmi, prechod do slabozelenej až bledosivej s odleskom bledomodrej, veľké modré bodky cez stredovú čiaru)
Baby Perch - 003 (malý ostriež - bledokrémové telíčko s tmavým chrbátikom a čiernymi bodkami na bočnej čiare)
Mag. Steeelhead - 004 (....americký pstruh - tmavý chrbátik ciklámenová farba s ohnivočervenými vlnovkami, fialovými „čmuhami“ a s jednou zelenkavou, drobné tmavé bodky na stredovej čiare)
Yellow Fin - 005 („žltá plutva“ - tmavý chrbátik s tenkými tmavými pruhmi, čiarami a bodkami, prechod do slabozelenakvej farby, po bokoch veľká zelená „čmuha“ a žlté a oranžové čiary, bledosivé bruško)
Hot Tiger - 006 („horúci tiger“ - zelený chrbátik a vrchná časť bokov, žltá arba cez stred bokov, oranžové bruško, okrem bruška je odtieň telíčka zvýraznený čiernymi škvrnami)
Najviac osvedčenými odtieňmi do dobrých sveteľných podmienok sú Baby Perch a Ayu Pointed a za tých horších Hot Tiger.

Japonské voblery YUWAKU - Bell Boy 9cm - 14g
Tento dvojdielny japončík s rolničkou na zadnom diele sa vyrába v 4 farbách. Lopatku má takmer kolmo dolu čo zabezpečuje jeho atraktívnz pohyb do strán ako keby ste na prúte mali malého uhríka. Je to povrchový vobler v verzii floating (plávajúci). Hĺbka ponoru je do 0,3m. Pri pohybe vobler zanecháva vlnku na hladine na čo dravce okamžite reagujú.

Tento vobler je vhodný na lov šťúk nad vodným rastlinstvom, kde dokáže s neuveriteľnou úspešnosťou vydráždiť tohoto atraktívneho dravca. Je to vobler vhodný na prechytané vody, ktorý sa vyznačuje odlišným dizajnom a plávaním takže dokáže vybudiť aj "flexibilného" opatrného dravca.
Horúcou novinkou sú povrchové voblery Table Dancer a Jerkface. Tieto japonske voblery na prvý pohľad upútajú prepracovanými datailami. Ako aj ich "súrodenci" majú veľmi dobrý chod.
Japonské voblery YUWAKU - Table Dancer 7,5cm - 7g
tento plávajúci hladinový vobler je horúcou novinkou z rady yuwaku. Vobler má dĺžku iba 7,5cm ale láka predovšetkým väčšie ryby ako sú boleň, šťuka, a pod. Priťahovaním a potrhávaním sa vobler kĺže po hladine z prava do ľava. Vobler je vhodný do zarastených oblastí
Japonské voblery YUWAKU - Jerkface 8,5cm - 10g alebo 10,5cm - 16,5g
povrchová návnada s faktorom X – pri navíjaní a už najmenšom potrhávaní pracuje z prava do ľava. Korisť – boleňa, šťuky, zubáče lákajú svojimi farbami a extra hlasnou hrkálkou. Trojháčiky sú spojené s pevnými pružinovými krúžkami
Autor príspevku známy prívlačkár Robo Fulop + doplnené Yuwaku podkladmi.

Novinky e-mailom

Anketa

Aký druh ryby lovíte?
šťuka
šťuka11.3 %
zubáč
zubáč11 %
sumec
sumec11.5 %
boleň
boleň10.9 %
ostriež
ostriež11.3 %
jalec
jalec11 %
pstruh
pstruh11 %
hlavátka
hlavátka10.9 %
biela ryba
biela ryba11.2 %

Produkt bol pridaný do vášho košíka.

Navrch stránky
Facebook
Facebook
Facebook