Voblery pre lov na prívlač sumca

Tu by som sa trochu dlhšie pristavil, nakoľko som pri ich love na prívlač nadobudol pre mňa nové a o to cennejšie skúsenosti.
Všetky sumce z predminulej sezóny, z jednej VN (17 ks, pričom najväčší meral 133 cm) som až na dve výnimky chytil na prívlač už spomenutého, na sumca neuveriteľne malého, 5 cm dlhého Butchera BR5S BR. Okrem ulovených sumcov som odopol ďalších 5 väčších jedincov (min. jeden z nich mal cez. 150 cm!). Iste, ako sa hovorí „vymákol“ som ich po oneskoronom nerese, keď si pravdepodobne chránili hniezdo a boli agresívne. Využil som pritom aj ideálne počasie na lov sumcov na prívlač, kedy bolo celý týždeň dusno, pod mrakom a skoro absolútne bezvetrie. Zaujímavosťou bolo aj to, že som drvivú väčšinu záberov mal ráno od 7.30 do 9.00 h a večer od 18.30 do 21.00 h, čiže tam bol zrejme nie náhodný ale pravidelný 12 h interval! Ale bolo to podľa môjho názoru aj v inom. Nakoľko má vobler Butcher naozaj veľmi vydarený aeirodynamický tvar tela, veľmi dobre letí a aj vďaka vyššej gramáži potápavého typu (7 g) ako u plávajúceho (5 g), som ho dohodil do požadovanej vzdialenosti, kde sa sumce nachádzali. Bolo to v pomerne plytkej vode (do 1,5 m), kde zvyčajne lovím plávajúcimi woblermi. Tentokrát som však omylom nasadil potápavý typ voblera.
Nerobil som si z toho však nejaký problém a pokračoval v love na prívlač. Špičku prútu som jednoducho zdvihol viac nahor, aby sa vobler príliž nezachytával o dno. Dôležitejšie však je, že vobler Butcher po dopade vydá pre sumca dráždivý zvuk, tzv. člupnutie, čo ho vydráždi k útoku. Po tom, ako som to zaregistroval po 2.-3. sumcovi, som zámerne nahadzoval vobler vysokým oblúkom, aby po dopade na hladinu bol zvuk čo najvýraznejší. Podľa mňa je to trochu podobné, ako je to pri vábení, aj keď samozrejme v menšom a dá sa to len čiastočne prirovnať. Drvivá väčšina sumcov mi zabrala ihneď po dopade woblera na hladinu! Bolo to až na dve výnimky na stojatej vode. Ich lov som si naozaj mimoriadne vychutnal, nakoľko som lovil pomerne jemnou zostavou: prút 2,7 m a 20-40 g a vlasec 0.22 mm bez nadväzsca.
Je len samozrejmé, že na lov sumcov nemusí byť za rôznych podmienok najvhodnejší práve
spomenutý úspešný model voblera. Na tečúce ale aj stojaté vody s menšou hĺbkou sú vhodné napr.aj štíhlejšie a dlhšie typy voblerov ako Sting či Minnow..., aj keď posledných sumcov na Hrone som ulovil na prívlač tiež na voblery Butcher s označením SDR, ale v hlbšej vode. Do nej sú vhodné aj väčšie hlbokopotápavé voblery Hornety či Bulheady (Perch, Roach, Boxer...) a to nie len preto, že ich dostaneme do väčších hĺbok, ale hlavne kvôli ich perfektnému kmitavému pohybu voblera. Sumec totiž vidí slabšie ako ostatné dravce a reaguje skôr na vybrácie a zvuky (vobler Boxer má hrkálku). Autor príspevku Robo Fulop lovec na prívlač

Autor príspevku Robo Fulop

Novinky e-mailom

Anketa

Aký druh ryby lovíte?
šťuka
šťuka11.3 %
zubáč
zubáč11 %
sumec
sumec11.5 %
boleň
boleň10.9 %
ostriež
ostriež11.3 %
jalec
jalec11 %
pstruh
pstruh11 %
hlavátka
hlavátka10.9 %
biela ryba
biela ryba11.2 %

Produkt bol pridaný do vášho košíka.

Navrch stránky
Facebook
Facebook
Facebook