Tuning voblerov, alebo ako dostať s voblera maximum

Vobler je úžasná nástraha, do ktorej sa môžete rýchlo zamilovať. Dokonale imituje prirodzenú korisť predátora. Dokáže ho nájsť v hĺbkach, počkať naňho a len tak ho provokovať. Môže poskakovať po hladine a pripraviť rybárovi úžasné divadlo pri pohľade na rozčerenú hladinu pri útoku šťuky alebo boleňa. Existuje množstvo spôsobov lovu, ktorými môžeme oklamať dravca a ktorým sa môžeme učiť celý život. Aká je to zvláštna mágia súladu tvaru a hmotnosti tela, sklonu a vykrojenia lopatky, kde na každej najmenšej drobnosti záleží, aby vobler dokonale pracoval! Každý, kto sa pokúšal sám robiť tieto zázraky to potvrdí a je len na nás rozhodnúť sa, ktorej firme na trhu dáme svoju dôveru.
Vedieť „naučiť chodiť“ voblera, ktorý meria napríklad len 2 centimetre a váži 1 gram je skutočným umením. Takého nástrahy dokážu ďaleko lepšie oklamať dravca a v rukách skúseného rybára sú veľmi účinné. Bohužiaľ nie každý vie, ako sa k nástrahám dobre chovať. Veľa rybárov je schopných použiť príliš hrubý vlasec, priviazať ho k očku voblera, nahodiť a zistiť, že ide prúdom ako suchý list. Nahnevajú sa a už nikdy sa k týmto skvostom nevrátia. Nemajú ani tušenie ako veľmi ublížili tejto nástrahe a rukám, ktoré jej dali život. Iní sú schopní použiť správne vybavenie, ale po nahodení zistia, že vobler pláva na boku, vykláňa sa alebo sa točí v prúde. Znovu odsúdia nástrahu, ktorá nemá možnosť sa obhájiť.
Píšem to zo skúseností, lebo s podobným prístupom sa stretávam veľmi často. Chcem Vám, vážení čitatelia ukázať, ako docieliť skvelých úspechov s voblermi a nenechať sa odradiť už na začiatku.
O stavbe tejto umelej nástrahy sa teraz nebudem rozpisovať, myslím, že by to bolo na celý článok. Pripomeniem, že dôležitou súčasťou je drôt prechádzajúci celým telom a lopatka. Tieto dve časti sú dôležité pre eventuálne doladenie nástrahy. Drôt väčšinou vybieha z tela v troch miestach, v očku, za ktoré sa viaže k vlascu a ďalej v prednej brušnej časti a na konci, kde sa umiestňujú trojháčiky.

Najdôležitejšou súčasťou výbavy sú kliešte. Bez nich by som na ryby nevyšiel a prosím vás rybári, zadovážte si ich, ak to myslíte vážne s chytaním rýb. Naša umelá rybka, práve tá malá, môže mať po vytiahnutí z krabičky tendenciu vychyľovať sa zo svojej dráhy. Môže to byť spôsobené napríklad vašou karabínkou, ktorá nemá ideálny tvar alebo z rôznych dôvodov prestavenia očka v prednej časti o pár desatiniek milimetrov inde. Chcem zdôrazniť, že toto nie je chybou výrobcu, len drobnou nedokonalosťou, ktorú môžeme behom 2 sekúnd eliminovať.


Na obrázku je na ukážku uvedený prípad, keď je očko evidentne vyhnuté doprava. Vobler tak bude mať tendenciu vychyľovať sa na túto stranu, v prúde sa nástraha bude rýchle dostávať na hladinu, plávať na boku alebo sa krútiť.

Vďaka situácií viditeľnej na obr.1 je veľa našich kolegov schopných vobler vyhodiť a výrobcu prekliať. Nie je však nič jednoduchšie ako vziať kliešte a očko vyrovnať do centrálnej polohy.

Tu názorne vidíme akým spôsobom očko vyrovnať.

Po tejto operácii vobler testujeme, najlepšie v miernom prúde rýchlym ťahaním na odvinutom vlasci. Ak sa nám bude vykláňať na pravú stranu mierne očko ohneme na stranu ľavú. Je to jemná práca a rozhoduje každá desatinka milimetra. Pre dokonale rovný chod sa niekedy stačí zľahka dotknúť očka.
Asi chápete, že práca voblera sa veľmi ľahko môže „rozladiť“ napr. ťuknutím o kameň, či dokonca pri zakladaní karabínky. Odporúčam to každému vyskúšať, rýchlo sa to naučíte a je skvelá zábava pozorovať, ako sa chod mení.
Vyrovnané očko. Na obrázku vidíme vyrovnané očko a ďalšiu kľúčovú vec. Tzv. voľný uzol, ktorý najlepšie podporí požadované vlastnosti nástrahy. Najlepšia karabínka, je vtedy žiadny karabínka. Opäť odporúčam vyskúšať si chod malých voblerov s a bez karabínky.
Dobrá polovica z vás si teraz povie, že to už predsa dávno viete a že nečítate nič nového. V takom prípade môžeme vyskúšať niečo iné. No len či viete, že pomocou našich klieští dokážeme zmeniť amplitúdu chodu voblera? Áno vďaka nim prinútime nášho krásavca zmeniť pohyb na viac alebo menej agresívny. Tu zo skúseností viem, že rôzne ryby preferujú rôznu prácu nástrahy a niekedy zmena agresívnejšieho modelu dokáže rybu donútiť k záberu a naopak. Predstavím vám, ako zmeniť prácu nástrahy bez nutnosti jej výmeny.

Očko v bežnej polohe.

Pozrime sa na očko z inej perspektívy. Na obrázku je v bežnej polohe. Chod takejto nástrahy je blízky pohybu ozajstnej ryby s jemnou amplitúdou. Tak vezmeme opäť kliešte a očko veľmi opatrne prihneme smerom k lopatke.

Očko pri lopatke

Ako zázrakom sa chod voblera stáva oveľa viac agresívnejším so širšou amplitúdou a nástraha viac ukazuje boky.

Zmenou pozície očka v hornej pozícii dosiahneme presný opak a veľmi jemný, drobný pohyb, ktorý miluje divoký pstruh potočný.

Očko v hornej polohe.

Pre názornosť je pohyb očka prehnaný, v praxi stačia drobnejšie zmeny. Tieto zmeny sa dajú robiť len v situácií, keď očko neprechádza lopatkou. Viď obrazok.

Sľúbil som ale tiež zmenu chodu pomocou lopatky. Túto operáciu mám vyskúšanú len u voblerov Lovec-Rapy, ich lopatka je vyrobená z materiálu, ktorý podobné hranie znesie.

Predstavte si, že môžete zmeniť dokonca aj hĺbku ponorenia nástrahy. Pozrime sa na situáciu, keď drôt prechádza priamo lopatkou. V tom prípade dosahuje väčšej hĺbky, okolo 3m.


Náhle začnú ryby loviť v stĺpci a ja viem, že mám dokonalú nástrahu v perfektnej farbe a chcem ju využiť. Čo urobím? Áno správne, vezmem si kliešte!

Lopatku vyhnem smerom k brušku voblera. (Pozor, u iných výrobcov to môže skončiť zlomením lopatky)Druhou rukou držím pevne nástrahu pri koreni lopatky, aby nedošlo k jej vytrhnutiu.

Lopatka je pod ostrejším uhlom a hĺbka ponorenia sa radikálne mení ( okolo 1,5 – 2 m)

Vážení kolegovia rybári, hrajte sa s nástrahami a premýšľajte. Dosiahnete tak naozaj aktívneho lovu za použitia najúčinnejšej zbrane – vášho rozumu, predstavivosti a fantázie. Uvedomme si, čo by mal skutočný vobler imitovať. Nikdy nie umelú nástrahu, ale skutočnú rybu, korisť. Prajem vám, aby ste dali šancu voblerom, ktoré vás niekedy mohli sklamať.
Vyskúšajte všetko v praxi a ja sa budem tešiť na vaše poznatky.

David Koloušek
Spolumajiteľ firmy LOVEC-RAPY
výhradný distribútor pre voblery Lovec Rapy SPORTS spol. s.r.o.

Novinky e-mailom

Anketa

Aký druh ryby lovíte?
šťuka
šťuka11.3 %
zubáč
zubáč11 %
sumec
sumec11.5 %
boleň
boleň10.9 %
ostriež
ostriež11.3 %
jalec
jalec11 %
pstruh
pstruh11 %
hlavátka
hlavátka10.9 %
biela ryba
biela ryba11.2 %

Produkt bol pridaný do vášho košíka.

Navrch stránky
Facebook
Facebook
Facebook