voblery Salmo

Moje najúspešnejšie osvedčené voblery (popis a použitie) = voblery SALMO

Vobler SALMO: Butcher BR5
Pomenovanie tohto malého tučnučkého modelu vobleru „mäsiar“ je naozaj výstižné, hlavne ak ho pojmem vo význame slova ako „brutálneho vraha“. Je to môj absolútne najúspešnejší vobler od tohto výrobcu a to nielen na lov pstruhov!
Rovnako účinný je na stojatých ako aj tečúcich vodách, v plávajúcej verzii (F – 5 g) ho dostanem do hĺbky 1,5 m. Tak, ako aj u ostatných typov voblerov, aj v prípade voblera

Butchera je potápavý model (S – 7 g) ťažší, vďaka čomu dosiahnem o 7-9 m dlhšie hody. Mnohokrát to býva rozhodujúcim faktorom pre dohodenie nástrahy k stanovišťu dravcov. Na lov na prívlač voblerom vo väčších hĺbkach sa mi osvedčil plávajúci model vobleru vo vyhotovení SDR (6 g), ktorý je oproti spomínaným agresívnejší voblerom a dostanem ho pomerne rýchlo až do hĺbky 4 m. Kvôli perfektnému agresívnemu kmitu voblera a vydareným farebným odtieňom je pre pstruhy neraz obrovským dráždidlom. Zaregistrujú ho a vyštartujú za ním aj z väčších hĺbok a vzdialeností. Na lov v priezračnej vode a za dobrých svetelných podmienok používam najviac odtiene voblera BR (je to základný odtieň „mäsiara“ - zelenkavé škvrny na bledožltom podklade s prechodom do matno-bieleho bruška) a PH (klasický ostriež). Do prikalenej vody a v prítmí sú to odtiene voblera HBR a GT.Žltá farba na bokoch a oranžová na brušku sú do týchto podmienok najúčinnejšie a to nielen u týchto modelov a výrobcu, ale aj u ostatných. Verzie voblerov BR a HBR majú navyše zvýraznené oči a plutvy, čo je pre dobre vidiace pstruhy ďalším dráždidlom.
Vo svojej výbave mám voblery butchery, ako aj ostatné modely aj v ďalších odtieňoch ako uvádzam, ale práve tie, ktoré som spomenul, sa mi pre rôzne podmienky lovu najviac osvedčili.

Vobler SALMO: Minnow M5
Je to štíhly vobler s charakteristickým rovnomerným chodom a kmitom. Vobler v plávajúcej verzii (F) je vhodný pre povrchový lov rovnako na tokoch, ako aj VN s hĺbkou potápania do 1 m. Tento model vobleru s farebným označením RR (farebná novinka, r. 2003) v dĺžke 5 mm (3 g), mi na VN Dedinky v ostatných rokoch priniesol najviac úspechov a v jednom zo svojich článkov som ho nazval „zabijak“ pstruhov.

Okrem VN využívam vobler hlavne na menších tokoch. Uvedený odtieň voblera je vhodný hlavne do horších svetelných podmienok, ale neraz bol vysoko účinný aj za tých lepších. Bolo to hlavne vtedy, keď sa pstruhy zdržovali v hornej časti vodného stĺpca a tesne pod hladinou. Pre lov týmto štíhlučkým voblerom a ľahučkým vobleríkom odporúčam jemné prúty s citlivou špičkou a, samozrejme, čo najmenšie priemery vlascov (tak ako aj u štíhlych ľahkých - 6 cm Stingoch).
Na lov z brehu, ak chcem dohodiť do vzdialenejších miest, používam dlhšie a ťažšie modely voblerov (6, 7, a zriedkavo aj 9 cm) a ťažšie (4, 6, 10 g). Vo výbave mám aj niekoľko potápavých verzií (S), ktoré používam hlavne vtedy, ak chcem dosiahnuť ešte dlhšie hody a o niečo väčšie hĺbky (u 5 cm dĺžky je to 1,5 m a u 9 cm až 2,5 m). Do priehlbín veľkých riek a na VN nasadzujem aj model vo vyhotovení SDR.
Na lov za dobrých svetelných podmienok používam najviac odtieň vobleru D. Táto prirodzená farba jalca sa svojim odtieňom podobá aj na viaceré plevelné rybky a mlaď bielych rýb, ktorými sa pstruh bežne živí (belica, plotica, ploska, ovsienka, podustva, nosáľ...). Ďalšie úspešné odtiene vobleroa sú T, GS a PH.
Na lov za horších svetelných podmienok sú to odtiene HP a DB.

Vobler SALMO: Hornet H2 (3, 4)
Tento vobler má takisto veľmi výstižné pomenovanie. Hornet znamená v preklade sršeň, čo trefne vystihuje hlavne jeho tvar a v základnom tvare s označením H (široká lopatka a vrchná príchytka) aj chod a kmit. Vobler je veľmi populárny aj u ostatných vláčkárov, hlavne vo farebnom odtieni D a veľkosti 2 (2,5 cm, 1,5 g). Okrem mnohých pstruhárov tento vobler nechýba ani vo výbave viacerých registrovaných pretekárov. Vobler je veľmi  účinný je aj na lov jalcov a ostriežov, ktoré patria v súťaži medzi najčastejšie lovené ryby.

Má nezameniteľný chod a je rovnako úspešný na VN ako aj menších tokoch s výskytom priehlbín, a to aj na napriek tomu, že sa vo veľkostiach 2 vyrába len v potápavej verzii. Pracovná hĺbka ponoru vobleru je pri tejto veľkosti totiž len 0,5 – 1 m. U dĺžok 3, 4, 5 a 6 sa vyrába v plávajúcej aj potápavej verzii (2,2 – 14 g) s ponorom od 1 až do 4 m. V dĺžke 4 a 5 sa vyrába aj model s označením SDR, s predĺženou lopatkou, s ponorom do 4 a 6 m.
Na lov do plytkých tokov a pre povrchový lov na VN je určený model vobleru SR v plávajúcej aj potápavej verzii. Má malú lopatku osadenú v papuľke a jeho kmit a chod je omnoho menej agresívny ako u predošlých modelov. Žiaľ, tento model sa výrobca nedávno rozhodol vyradiť z výroby.
Na lov za dobrých svetelných podmienok sa mi, okrem odtieňa D, najviac osvedčili T, CW (odtieň trochu pripomínajúci sršňa) a BT (čierny so zlatými pruhmi a bledším bruškom). Je mi veľmi ľúto, že CW už nevidieť v ponuke výrobcu. Hornet s týmto tvarom som mal ako prvý a bol veľmi úspešný tak pri love pstruhov ako aj zubáčov. Pri logickom využití ľahkej a UL techniky u menších modelov si dokonale vychutnáte jeho neskutočne rýchly a agresívny kmit, ktorý cítite v ruke a zaregistrujete na citlivej špičke prúta. Nielen tvarom a kmitom, ale aj svojou farbou sa ponáša na sršňa. Z ďalších odtieňov by som snáď najviac odporučil RS, RCW a SCW. Na lov za horších svetelných podmienok sú to odtiene vobleru YD, RHH, HP, GT...

Vobler SALMO: Bullhead BD4 (6,8)
Bullhead, ako som už uviedol, znamená v preklade hlaváč obyčajný a ten patrí medzi prirodzenú potravu pstruhov. Vyskytuje sa v dobre okysličených pstruhových bystrinách s kamenistým a štrkovým dnom, ktoré obýva spolu s potočákmi. Je trochu nemotorným plavcom a skrýva sa pod kameňmi a v rôznych štrbinách, odkiaľ robí krátke výpady za korisťou.  Aj preto patrí vobler Bullhead medzi najobľúbenejšie nástrahy na lov pstruhov na prívlač u mnohých vláčkárov. Svojim charakteristickým pohybom, tvarom a kresbou tela (zvýraznená hlava a bočné lúče), ako aj vydarenými odtieňmi, dokáže dokonale vzbudiť pozornosť pstruhov.

Na malých tokoch využívam hlavne 4 cm plávajúci voblerík. Plávajúce a potápavé verzie voblerov (F a S) sa vyrábajú v dĺžkach 4 a 6 cm (3, 6, a 5, 8, g) s ponorom do 1, 1,5 m a 1,5, 2,5 m. Model vobleru SDR sa vyrába v dĺžkach 4, 6, 8 cm (3, 5, 7, 17 g) a má agresívnejší chod a pri dĺžke 8 cm ho dostanem až do 8 m hĺbky (menšie do 3 a 5 m). Všetky modely s predĺženou lopatkou s vrchnou príchytkou majú výhodu pri spodovej prívlači voči ostatným v tom, že po narazení o prekážku sa od nej odrazia, respektíve zachytia len ojedinele (výhodou je aj väčšia vzdialenosť predného trojháčika od čela lopatky). Pochopiteľne, to si vyžaduje primeranú techniku lovu. Tento model je predurčený hlavne na lov na VN, prípadne v hĺbkach veľkých riek. Do dobrých svetelných podmienok využívam prirodzené sfarbenie hlaváča s označením BD a do prikalenej vody a prítmia s „ohnivým bruškom“ , konkrétne HBD.

Vobler SALMO: Sting S6
Tento štíhly voblerík svojím tvarom tela, ale aj mnohými odtieňmi, pripomína viaceré drobné plevené rybky, ktoré žijú v mnohých pstruhových revíroch. Vďaka svojmu charakteristickému krátkemu kmitu a odrazu lesklých šupiniek voblera sa ním dá verne imitovať štíhla rybia mlaď, ktorá sa v celých húfoch rada zdržuje, hlavne za slnečných dní, na hladine a v plytčinách.

Svojím trhavým až chaotickým zrýchleným pohybom (predovšetkým pri prekonávaní prúdov) a odlesku šupín vobler púta pozornosť dravcov a stáva sa ich častou a ľahkou korisťou. Sting je medzi voblermi akoby také štíhle rýchle žihadielko. Vobler správnym vedením dokážeme dokonale imitovať rybku unikajúcu pred dravcom do bezpečia plytčín alebo rôzneho pobrežného porastu. Vobler sa hodí hlavne na lov na plytších tokoch a povrchový lov na VN.
Vobler sa vyrába vo verziách F (3,5 g a max. 1,5 m) a SP (4 g a 2 m). Kvôli uvedeným faktom používam hlavne plávajúcu verziu a farebné odtiene BMB, SMB (BL). Novinkou sezóny 2010 je veľmi vydarený odtieň HBL (Holo bleak - reálne holografické sfarbenie beličky so zvýraznením šupín).  Ďalšie osvedčené odtiene sú T a HP. Na väčšie toky a pri love z brehu na VN siahnem aj po 9 cm modeli, ktorý je ťažší (9 a 10 g), vďaka čomu ho dohodím do väčších vzdialeností. V tomto prípade je však vhodnejšie silnejšie náčinie a hrubší vlasec.

Vobler SALMO: Boxer BX4
Už pomenovanie tohto modelu voblera prezrádza mnoho o jeho vlastnostiach. Je to svalnatý a agresívny boxer - provokatér s akoby pričapeným nosom. Vobler vďaka svojmu kmitu, chodu a hrkálke umiestnenej v jeho útrobách robí vo vode doslova „bordel“. Týmito vlastnosťami vobler dokáže dokonale upútať pozornosť pstruhov, ktoré už z diaľky zachytia podozrivý pohyb a zvukové signály. Účinnosť voblera dokážeme znásobiť striedaním rovnomerného vedenia nástrahy s prerušovaným a trhavým
spôsobom vláčenia, ako aj zmenou polohy prúta. Vobler sa vyrába v plávajúcich verziách a vyhotovení SR a SDR, s gramážou 7 a 7,5 g a hĺbkou ponoru do 1,5 a 3 m. V dĺžke 7 cm, je vobler podstatne ťažší (22 a 24 g) a je určený skôr na väčšie salmonoidy. Dosahuje hĺbku ponoru 2 a 5 m. Moje najúspešnejšie odtiene u voblera Boxera sú RPH a klasické RR do čistejšej vody a YC do prítmia. Ak si prezriete „jedovatý červený odtieň“ RC a krikľavý GT, musí byť jasné, že popri agresívnom chode tohto modelu dokážu aj tieto farby pstruha doslova nasrdiť a to hlavne v období, keď nezaberajú žiadne iné odtiene. Boxer je taký škaredý, až je pekný!
Vobler SALMO: Tiny IT3
Tento malý drobček sa svojim tvarom a pohybom absolútne líši od väčšiny voblerov. Je napodobneninou hmyzu (najviac pripomína malého chrústa), a preto ho musíme úplne inak viesť a použiť inú techniku prívlače ako u voblerov napodobňujúcich rybky. Hmyz, ktorý popadá do vody, je pre pstruhy ale aj ostatné dravce neraz veľmi príjemným spestrením jedálnička. Sú obdobia, keď ho uprednostňujú pred ostatnou potravou. Zaútočia naň okamžite po dopade, ale často striehnu aj na okamih, kedy im ho priplaví prúd vody. Vobler sa vyrába vo verziách F a S, dĺžke 3 cm, hmotnosti 2,5 g s hĺbkou
ponoru 0,3 - 0,5 m. Tento voblerík je vhodný hlavne na menšie a stredne veľké toky, ale ja ho aplikujem aj pri povrchovom love na VN. Vyberám si pritom výhradne UL výbavu. Mojimi top odtieňmi sú BC, CC, HC a OYT (krikľavé vyhotovenia).
Vobler SALMO: Executor IX5 (7)
-Tento vobler je tak trochu tajnou zbraňou Salma. Kvôli jeho dokonalému tvaru a pohybu ale aj novým realistickým znázorneniam odtieňov RD a RBT ho výrobca nazval vrahom. Vobler je určený hlavne pre lov v plytkých vodách, najoptimálnejšie v hĺbke okolo 1 m. Už opísané klasické odtiene vobleru T, D, RR, RHP (pre mňa zatiaľ neznámou je skoro až umlecky znázornený odtieň RHD), ktoré mám dokonale preverné, najdete aj pri tomto modely. Vobler executor sa vyrába len v plávajúcej verzii a prevedení SR
a SDR. Pre lov pstruhov sú vhodné dĺžky 5 a 7 cm (5, 8 a 6, 9 g) s max. hĺbkou ponoru do 1,2 , 2 a 2,5, 3 m. Okrem toho sa vobler Executor vyrába aj v dĺžkach 9 a 12 cm, ale tie sú vhodné skôr na lov hlavátok a väčších dravcov.
Vobler SALMO: Frisky FR7 (5)
-Delené dvojdielne voblery majú nezaminteľný vlnivý pohyb do strán a tento model má vďaka zalomenej lopatke navyše svojský kmit. Vobler má nízky vztlak, čo zaručuje pomalé stúpanie pri prerušení navíjania a ťahu. Vyrába sa v plávajej verzii a prevedení SR a DR. Oba modely voblerov pracujú spoľahlivo v požadovanej hĺbke: u SR do 1.5 m a u DR 2-3,5 m. Napriek tomu, že je Frisky delený, má dokonalú vyváženosť, čo zaručuje presné hody aj do väčších vzdialeností (vďaka hmotnosti 8 a 9 g).
Vobler sa hodí rovnako pre riečny ako aj jazerný lov. Názov voblera v anglickom jazyku znamená šantivý a roztopašný, čo dokonale vyjadruje jeho vlastnosti a chod. Vďaka polohe prútu a zmenou navíjania ich dokážem variabilne meniť podľa potreby. Je to akoby sa z inak kľudného dieťaťa zrazu z nejakej príčiny vykľul roztopašný čertík. Do čistej vody sa výborne hodia hlavne prirodzené odtiene RD (toto reálne znázornenie jalca je u mňa do čistej vody úplne najlepším odtieňom u všetkých modelov u ktorých je aplikovaný!) a RPH. Do prítmia sa hodia skôr lesklé a krikľavejšie RHP a CMD
Nesmierne ma teší, že sa výrobca rozhodol tento model vobleru vyrábať aj v dĺžke 5 cm (5,5 g a hĺbka ponoru do 1,5 a 3,5 m) a tým pádom ho budem nasadzovať viacej aj na malých tokoch.
Vobler SALMO: Perch PH8
-Tieto voblery „ostrieže“ sa vyrábajú v najmenšej veľkosti 8 cm (okrem toho 12 a 14 cm) v plávajúcej verzii a prevedeniach DR a SDR. Voblery sú pomerne ťažké (12, 14 a 17 g) a vhodné pre ďaleké hody z brehu alebo z člna na VN, hlavne vtedy, keď pstruhy uprednostňujú väčšie rybky.
Samozrejme pre lov s týmito veľkými a ťažkými voblermi treba použiť pevnejší prút a vlasec (ø od 0,22 mm) aj keď ja priemery z viacerých príčin skôr podsadzujem ako nadsadzujem. Modely voblerov P8F a P8DR pracujú v hĺbkach 0,5-1 a 1,5 - 2,5m. SDR dostaneme až do 6 m hĺbky. Mojimi obľúbenými a najviac používanými odtieňmi sú klasický a „horúci“ ostriež - PH, HP a „plotica“ - RR.
 Vobler SALMO: Fanatic IF7
-Je to klasický a veľmi používaný dvojdielny vobler, vhodný aj na lov väčších salmonoidov. Vobler je vhodný pre povrchový lov od 0,5 do 1 m. Tak, ako aj ostatné delené voblery aj tento si vyžaduje techniku lovu s pomalším vedením nástrahy s prerušovaním a s častešími šklbnutiami. To dodáva vobleru charakteristický a jedinečný dráždivý chod.
Je tomu tak aj vďaka typickej stavbe tela delených modelov a špeciálnej lomenej lopatke. Vyrába sa v plývajúcej verzii v dĺžke 7 cm (5 g), s hĺbkou ponoru 0,5 - 1m a naozaj vydarených farebných odtieňoch T, RG a RSM.
Vobler SALMO: Salmon IS8
-Salmon (losos) svojim názvom ako aj veľkosťou prezrádza, že je predurčený na lov väčších salmonoidov. Uplatnenie pre tieto voblery je hlavne na veľkých riekach a VN. Napriek mohutnosti a väčšej gramáži vobler pracuje dokonale. Chod voblera zatraktívnime, ak počas navíjania občas prútom trhneme a viackrát zmeníme vertikálne aj horizontálne jeho polohu. Vobler sa vyrába vo verziách F a S (10 a 14 g) a dosahuje max. hĺbku ponoru 1,5 -3 a 2 - 4 m.
Farebné prevedenie je ST (vhodné do dobrých sveteľných podmienok), OT a GT (v krikľavejšie prevedenie vhodné hlavne do horších sveteľných podmienok).
Vobler SALMO: Thrill TH7
-Táto novinka voblera z r. 2007 urobila v prívalči skoro až revolúciu hlavne v povrchovom love boleňov ale aj ostatných dravcov, pstruhov nevynímajúc. Dovtedy totiž existovali pre vyslovene hladinovú prívlač u rôznych výrobcov len tzv. Popy (u Salma je to ešte Rover a Spittin Rover). Tie však majú celkom iný chod a vďaka „seknutým zobákom“ rozrážajú vodu do malých plošných gejzírov, čo upútáva pozornosť dravcov loviacich na hladine a to hlavne spomenutých boleňov.
Aj keď je na našom trhu viacero voblerov vhodných pre lov tesne pod hladinou, dlho chýbal taký, ktorým by sa dalo čo najvernejšie imitovať rýchlo unikajúcu rybku, konkrétne beličku (BL = Bleak), navyše v reálnom tvarovom a farebnom prevedení. A tak sa zrodil vobler Thrill. Napriek tomu, že sa vyrába len v potápavej verzii, dokonale pracuje výlučne na hladine. Pri dĺžke 7 cm je pomerne ťažký (12 g), čo je však výhodou pre ďaleké hody. Od tejto sezóny sa výrobca rozhodol tento úspešný model vyrábať aj v dĺžke 9 cm (22 g). Vobler sa dodáva v 4 farebných prevedeniach - RBL (reál), BMB (čierna, tmavá), OB (olivová) a novinkou sezóny 2010 je HBL (reálny sfarbenie s výraznením šupín). U Thrillu musíme brať na zreteľ na to, že je potápavý, pracuje na hladine a že ním chceme imitovať na hladine unikajúce rybky. Tomu musíme prispôsobiť techniku lovu, ktorá je celkom iná ako u väčšiny ostatných modelov a použiť silnejšie náčinie ako pri ľahších a menších vobleroch.
Vobler SALMO: Slim SL13 (10)
-Snáď najväčším „exotom“ z prudukcie Salma je práve tento hybrid voblera bez lopatky a pilkra. Slim znamená v preklade štíhly, čo dokonale vyjadruje tvar jeho pretiahnutého tela. Napriek tomu, že je potápavý a ťažký (v dĺžke 13 až 29 g), dá sa dobre ovládať a má citlivý jemný chod. Ideálny je pre jazerný lov z člna ale aj z brehov napr. z vysokých útesov, pod ktorými je hlbšia voda, z ktorej chceme vylákať veľké pstruhy. Pre tento model musíme zvoliť absolútne inú techniku lovu ako pri ostatných vobleroch.
Je to kombinácia vertikálnej a horizontálnej prívlače aj keď ideálnou pracovnou hĺbkou sú 2 m. Po nahodení ho necháme klesnúť ku dnu a postupne priťahujeme do požadovanej vzdialenosti a hĺbky. Pritom je veľmi dôležité byť v strehu a v neustálom kontakte s nástrahou, lebo veľa záberov prichádza aj pri klesaní a hlavne stúpaní nástrahy. Pre zatraktívnenie chodu pomôže občasné prerušenie navíjania a krátke miknutie špičkou prúta. Do horších sveteľných podmienok je vhodný hlavne odtieň SGO (oranžový chrbátik a zlatožlté bruško). Pre lepšie sveteľné podmienky je vhodnejší smaragdovo olivový odtieň SE a sivo zelený SSG. Ďalším odtieňom tohto modelu je SRB (červený s čiernym chrbátikom). Veľmi som privítal, že výrobca od r. 2010 začal vyrábať aj menší a ľahší model. Pre lov s týmto „ťažkotonážnym“ voblerom doporučujem použitie silnejšieho prútu a šnúry.
Na záver vysvetlenie označení pre voblery SALMO (Salmo = losos, lososovitá ryba).
Salmo vobler Minnow s označením M5F T (Trout), znamená, že ide o čerebľu 5 cm dĺžky, plávajúcu verziu vo farbe pstruha potočného. Vobler Hornet s označením H3SR D (Dace) je v preklade sršeň, 3 cm dlhý, s malou lopatkou, vo farbe jalca obyčajného. SR = Shallow Runner, čo v preklade znamená plytčina a „kolajnička“, čím sa myslí vedenie nástrahy. To znamená, že tento vobler s malou lopatkou a okom na prichytenie umiestneným v začiatku hlavovej časti je určený na povrchový lov. Voblery vďaka tejto konštrukcii je jeho kmit omnoho menší ako u klasického sršňa s označením H4F . Ten má väčšiu a širšiu lopatku s vrchným uchytením - pružný oceľový drôt prechádzajúci telíčkom je ukončený okom na prichytenie, ktorý je osadený v jej telese. Má charakteristický dráždivý kmit a je určený do hĺbok od 0,5 do 4 m, (v závislosti od veľkosti wobleru a štýlu prívlače).
Čo sa týka ďalšieho typu lopatiek, tak je to ešte variant SDR (Super Deep Runner), čo znamená určenie pre vedenie voblera vo veľkých hĺbkach. Tento variant, s ešte väčšou a širšou lopatkou (u viacerých woblerov v predĺženej verzii), je charakteristický u viacerých woblerov. Vďaka takejto lopatke s vrchnou príchytkou v jej telese dosiahneme maximálnu hĺbku vobleru pomerne rýchlo už po prvotnom navíjaní. Platí to obzvlášť vtedy, ak máme pritom sklopenú špičku prúta. Konkrétne u vobleru Minnowa v závislosti od jeho veľkosti sú to hĺbky 2,5 - 6 m. Práve typ lopatky, uhol jej osadenia a situovanie oka na prichytenie je popri tvare, veľkosti a hmotnosti woblera rozhodujúcim faktorom pre jeho chod, kmit a optimálny spôsob vedenia do rôznych typov vôd.
Väčšina z voblerov sa vyrába v plávajúcej, potápavej verzii a niektoré v tzv. vznášajúcej. F = Floating = plávajúci, S = Sinking = klesajúci - potápavý, SP = Suspending = zavesenie - vznášanie (ide o „zavesenia sa“ voblera v určitej hĺbke vodného stĺpca, v ktorej pracuje). Ak si preložíte anglické názvy rôznych typov woblerov, ale aj ich farebných stvárnení, tak sa dozviete, že BD (Bullhead) je hlaváč obyčajný (podľa novšej terminológii bieloplutvý), RBT (Rainbow Trout) pstruh dúhový, R (Roach) plotica, BR (Butcher) „mäsiar“, GT (Green Tiger) zelený tiger, BE (Beatle) chrobák, IT (Image Tiny) znamená vzhľadovo drobný, BC (Black Cockchafer) je čierny chrúst a podobne.
Ak je pred označením farebného odtieňa písmeno R (Real), znamená to, že ide o autentické znázornenie toho-ktorého druhu rybky. Napríklad RR (Real Rouch) je v doslovnom preklade reálna plotica, RHP (Real Hot Perch) je „reálny horúci ostriež“, čo znamená, že ide o reálne znázornenú kresbu ostrieža, ktorý má navyše oranžovo-červené bruško s prechodom do žltých bokov a zelenkavého chrbátika.
Okrem týchto voblerov s realisticky znázornenými odtieňmi je písmeno R (Red) aj označením červenej farby. Napríklad označenie RHH (Red Headed Hooker) u Horneta znamená, že má červenú hlavovú časť (aj s lopatkou a predným trojháčikom). Podobne je to aj u označení niektorých woblerov v žltom vyhotovení, napríklad YD (Yellow Dace) je v preklade žltý jalec. Ak je na začiatku označenia H (Hot = horúci), znamená to, že ide o už spomenuté „ohnivé“ sfarbenie bruška woblera, napríklad u Butchera (HBR). Autor článku Robo Fulop


 

Novinky e-mailom

Anketa

Aký druh ryby lovíte?
šťuka
šťuka11.3 %
zubáč
zubáč11 %
sumec
sumec11.5 %
boleň
boleň10.9 %
ostriež
ostriež11.3 %
jalec
jalec11 %
pstruh
pstruh11 %
hlavátka
hlavátka10.9 %
biela ryba
biela ryba11.2 %

Produkt bol pridaný do vášho košíka.

Navrch stránky
Facebook
Facebook
Facebook